ÁMERD-FA

erdőtervező.hu
az ÁMERD-FA Kft.
ÁMERD-FA

Telefon: +36-30-359-7003  +36-30/6409049
E mail: erdotervezo@gmail.com       
.

Minden, ami erdő, minden ami tervezés.
Erdészeti tervezés és szakirányítás és kivitelezés
 Veszprém-,Fejér-, Komárom-Esztergom-, és Győr-Moson-Sopron - megyékben.



Főoldal
Kapcsolat
Szolgáltatások
Hasznos oldalak
Rólunk
Erdőtelepítési tervdokumentációk készítése

Figyelem!

Erdőtelepítés és fásítás támogatása
KAP-RD38-RD39-1-25
 jogcímen ismét lehet pályázni erdőtelepítés, fásítás támogatására !

A támogatási kérelem benyújtásának ideje:
2025. augusztus 1. - 2025. szeptember 1.
benyújtási szakasz: 2026. január 6. - 2026. február 2.
benyújtási szakasz: 2026. június 15. - 2026. július 15.
 mely határidő elmulasztása jogvesztő hatályú.

A pályázat részleteit itt olvasható.
Több, mint 300 ha sikeres, pályázati illetve önerős forrásból megvalósult telepítés tapasztalatával vállaljuk telepítési tervek készítését, teljes ügyintézéssel.
Árajánlat kéréseket e-mailben várjuk!
Mielőtt árajánlatot kérsz - engedd meg, hogy tegezzünk - kérlek tájékozódj itt, hogy mi is szükséges hozzá. Igyekeztem a leggyakoribb kérdéseket előre összeszendni, hogy minél hatékonyabb legyen az erdőtelepítés tervezése és kivitelezése során az együttműködésünk.

Erdőt vagy szabadrendelkezésű erdőt vagy fásítás telepítenél? Mi a különbség közöttük?
Hol, milyen területen telepíhető erdő?
Milyen fafajjal telepíthetek?
Milyen rendeltetésű, üzemmódú erdőt telepíthetek? Mi is az a rendeltetés és üzemmód?
Hogyan megy az erdőtelepítés tervezés folyamata, mennyi az átfutási ideje?
 Mikorrhizált szarvasgomba termelő erdők telepítése iránt érdeklődsz?
Hogyan megy a telepítés kivitelezése?
Milyen költségekkel jár az erdőtelepítés, mikor jelentkeznek ezek a költségek?
Mennyi idő múlva számíthatok bevételre?
Megéri erdőt telepíteni?



Ha most nincs időd végigolvasni, de érdekel a téma, mentsd az oldalt a könyvjelzők közé, hogy bármikor visszatérhess ide!


, Minden erdőtelepítés komoly döntés - döntések sorozata - , hiszen egy hosszú távú, legalább évtizedekre szóló folyamat kezdete, mely során egy összetett életközösséget alakítunk ki, tartunk fenn úgy, hogy közben az Ön javait szolgálja, gyarapítsa.

  Az erdőtelepítés hosszú távú, komoly befektetés, segítünk mérlegelni, hogy milyen anyagi forrásokat érdemes illetve célszerű igénybevenni, illetve az esetleg aktuálisan a területen már megtalálható faállományt milyen tekintetben kell illetve lehet figyelembe venni.

Az erdőtelepítés biztos sikere érdekében kiemelt figyelmet fordítunk a termőhelyi viszonyok feltérképezésére.

Lehetséges ma magyarországon, hogy olyan erdőm legyen, és azt csináljak benne, amit szeretnék?

Részben...Szabad rendelkezésű erdők, és mezőgazdasági területek fásításához tervdokumentációk készítését vállaljuk, jelentős tapasztalattal, teljeskörű ügyintézéssel. Az "adattári" erdőkkel szemben előnye a lényegesen egyszerűbb ügyintézés, és a jelenlegi jogi helyzetben a viszonylag egyszerőbb visszafordíthatóság.

Ha inkább meghallgatnád az anyagot, itt találod.

  Erdőt vagy szabadrendelkezésű erdőt vagy fásítás telepítenél? Mi a különbség közöttük?

Erdő az erdőtörvény definíciója szerint: természetbeni kiterjedése az ötezer négyzetmétert, illetve a szélső fák tőben mért távolságát tekintve átlagosan a húsz méter szélességet eléri, és az Országos Erdőállomány Adattár erdőként tartja nyilván, területtel faállomány leírással, fakitermelési és erdőművelési tervelőírással, melyek megszabják a végezhető erdőgazdálkozási tevékenységeket.
Telepítése jóváhagyott erdőtelepítési kiviteli terv alapján lehetséges
, amely részletes termőhelyfeltárási szakvéleményre alapul.
A terület más célú hasznosítása csak erdő igénybevételi engedély birtokában lehetséges. Erdőtérképen narancs- és citromsárgával határolt területek.
adattári erdő


Szabadrendelkezésű erdő: legalább 5000 négyzetméter kiterjedésű faállománnyal borított terület
, melyet az erdészeti hatóság térképi alakzattal tart nyilván, művelési ága fásított terület, melyen a földhasználó az erdészeti hatósághoz tett bejelentést követően szabadon gazdálkodhat. Kitermelése, más mezőgazdasági művelési égba történő átsorolása - amennyiben a természetvédelmi hatóság nem tiltja - lehetséges.
(Erdőtérképen pirossal határolt.)
Telepítése bejelentést követően lehetséges, melyhez egyszerűsített telepítési tervet kell csatolni.

szabad rendelkezésű erdő



Fásítás:
az előbbi kér kategóriába nem sorolt külterületi faállomány, mely igazolt származású szaporítóanyaggal - ha környező erdő természetességét nem veszélyezteti, szabadon létesíthető.


Milyen területen telepíthető erdő?

Alapvetően megfelelő geometriájú, tehát 5000 négyzetmétert és 30 méter szélességet elérő, külterületi ingatlanra vonatkozóan van az erdészeti hatóságnak hatásköre terv jóváhagyására.

Természetesen csak a tulajdonos hozzájárulásával létesíthető erdő, mivel egy tartós változásról beszélünk.

Akác  és egyéb intenzíven terjedő, nem őshonos fafajú erdő telepítésére csak olyan területen van lehetőség, ahol 100 méteren belül nincs természetes, természetszerű, vagy származék természetességi kategóriába sorolt erdőterület. Erről tájékozódhatsz az erdőtérkép felületén:

erdőtérkép

Gyepterületen, nádas területén csak a természetvédelmi hatóság engedélyét követően lehetséges a művelési ág megváltoztatása. Ne aggódj! Ha szükséges, kérelmezzük a változást, ha esetleg mégsem lehetséges, csak a természetvédelmi engedélyeztetés és előzetes termőhelyfeltárás díját kell fizetned.

Ha most gondolkozóba estél, semmi probléma tényleg sok kérdést felvet, és legfőbb ideje hogy a családodat is bevond ebbe a döntésbe!
Ha még nem tetted, menstd ezt az oldalt a könyvjelzők közé, vagy osszd meg velük az oldal linkjét!



Milyen fafajjal telepíthetek?
Az eredményes telepítés érdekében mindenképpen a termőhelynek megfelelő faállományt javasoljuk, adattári erdő telepítése során az engedélyezési eljárás nem is enged mást.
Szabadrendelkezésű erdő telepítése során is javasoljuk a termőhelyi igények figyelembevételét, és a siker csak erre alapozva várható.
Itt is felhívjuk a figyelmedet arra, hogy a telepítés nem veszélyeztetheti a környező erdőállományok természetességét.



Milyen rendeltetésű, üzemmódú erdőt telepíthetek? Mi is az a rendeltetés és üzemmód?

Rendeltetésről illetve üzemmódról a szűkebb értelemben vett erdők, azaz az adattári erdők esetében beszélhetünk. Nyilván szabad rendelkezésű erdők is rendelkeznek funkciókkal de ezt az erdőtörvény nem nevesíti. Az erdő rendeltetéseként
védelmi, közjóléti, és gazdasági rendeltetések határozhatók meg. A rendeltetés azt mutatja, hogy az adott erdőrészlet fenntartásának mi is a legfontosabb illetve további funkciója, mi  a gazdálkodásban betöltött szerepe. A termőhelyi adottságokkal, terület elhelyezkedéséből adódó körülményekkel függ össze, azok figyelembe vételével, a tulajdonos hozzájárulásával határozzuk meg a tervezés folyamán.

Ilyen rendeltetés lehet gyenge termőhelyi adottságok mellett a talajvédelmi rendeltetés, ártéren az árízvédelmi rendeltetés. Gazdasági tendeltetésre példa lehet egy jó termőhelyen a faanyagtermelő vagy speciális esetben a földalatti gombatermelő rendeltetés.

Az erdőgazdálkodás üzemmódja az erdő faállományával való gazdálkodás során – az erdő természetességi állapotra vonatkozó alapelvárásával, rendeltetéseivel, valamint az erdőgazdálkodás korlátozásaival összhangban – alkalmazandó erdőművelési és faállomány-gazdálkodási módszerek és eljárások átfogó rendszere.

Azt mutatja, hogy a terület vágásos, örökerdő, átmeneti vagy faanyagtermelést nem szolgáló üzemmódban kezelendő. Vágásos üzemmód esetében beszélünk vágásérettségi korról, tehát arról az időtartamról, ameddig az eredeti faállományt fenntartani tervezzük, az adott erdészeti táj előírásaival, a termőhelyi adottságokkal és a korábban említett rendeltetéssel összhanban. Erdőtelepítések esetén csak vágásos, vagy faanyagtermelést nem szolgáló üzemmód tervezhető. Ennek oka, hogy ott a faállomány korosztálya átmérője egyöntetű, illetve nem beszélhetünk még korábbi üzemmódról, amiből átmenet mutatkozna az örökerdő irányába. Faanyagtermelést nem szolgáló rendeltetéssel telepítések során szintén nemigen dolgozunk, mivel azokon a határtermőhelyeken  indokolt, ami csak kockázatosan erdősíthető. Amennyiben ilyen helyen telepítésre kerül a sor, inkább a szabad rendelkezésű erdő, fásítás létrehozását szorgalmazzuk, hacsak nem az erdőtömb belsejében helyezkedik el a terület, bár ilyenkor óvatosságból tisztás (TI) vagy terméketlen terület (TN) egyéb részlet kialakítására teszünk javaslatot a tervben.

Példa terméketlen terület kialakítására


Mivel innenől biztos vagyok benne, hogy  engem elragad a szakma, Neked pedig szívből javaslom, hogy nyújtózz egyet, nyomj egy csillagot a böngésződ bookmarkjaihoz, hogy bármikor visszatérhess.


Hogyan megy az erdőtelepítés tervezésének folyamata, mennyi az átfutási ideje?
Ha komolyan gondolod a telepítést, biztosan megfogalmazódott már Benned ez a kérdés. Ime:

Ha szarvasgomba termelő erdőben gondolkozol rendelkezel a gomás szaskembe előzetes termőhelyminősítésével, a gombának alkalmas a terület.

Árajánlatot, árajánlatokat kérsz. Lehet, hogy valaki ad árajánlatot területre, mi viszont csak konkrét helyrajzi számra adunk ajánlatot. Ennek az az oka, hogy az árajánlatban figyelembe vesszük a termőhelyfeltáráshoz szükséges becsült szelvényszámot, a területen futó közműveket, adottságok melletti erdősíthetőséget geometria szempontjából stb.

Beérkezett az árajánlatunkra a megrendelésed, szóval munkához láthatunk.

Először is beszerezzük a terület digitális földhivatali térképi állományát, valamint a területről rendelkezésre álló ortofotókat, hogy a termőhelyfeltáráshoz a termőhelyi részletek (jellemzően azonos talajtani adottságokkal rendelkező területrészek) lehatárolását elő tujduk készíteni. Ennek átfutásdi ideje kb. 1 hét.
Ezeket digitális térképvázlaton rögzítjük, és evvel a kezünkben érkezünk Hozzád.

A terv részletességének megfelelően talajszelvény ásására - ehez markolót kérlek biztosíts a területen! - dokumentálására, talajmintavételre kerül sor, szükség esetén további fúrt mintavétel történik.

talajszelvényben

Ha nem találunk olyan talajhibát, ami a telepítést ellehetetleníti, a minták laborba kerülnek, és míg a laborvizsgálat folyik, tisztázunk olyan telepítést befolyásoló jogi kérdéseket mint rendezési tervvel való összhang, közműegyeztesések, természetvédelmi engedély, ha szükséges stb.. Ez - a labor leterhelségétől függően - általában 4-6 hét.

Ha minden feltétel adott, elkészítjük a termőhelyfeltárási szakvéleményt, és erre alapozva magát a tervet. Pontosan megtervezzük az erdő gazdasági beosztását, azaz magyarán az erdő- és egyéb részletek területét, a kivitelezés technológiáját, ami egyéb teendőinket és a mi leterheltésünket is figyelembe véve további kb. 4-8 hét.
Erdőtervi-tematikus-térkép
A kész terv jóváhagyására az erdészeti hatóságnak 60 nap az ügyintézési határideje. Ők valóban leterheltek, tehát avval számolj, hogy 60 nap. A terved illetve a jóváhagyó határozatod kézhezvételével jogilag végleges. Ha pályázatban gondolkozol itt jön el a pillanat, hogy benyújthassuk a pályázatodat.

Ezt követően kezdődhet maga a munka a Te részedről! Földrajzi elhelyezkedéstől függően akár közösen.

Próbáltam mindent leírni, külön köszönöm a türelmedet, ha elolvastad. Ha további kérdésed van, tedd fel emailben!


Mikorrhizált szarvasgomba termelő erdők telepítése iránt érdeklődsz?
Bevallom, ez a szakmának egy olyan szelete, amit sokáig nagyon szkeptikusan fogadtam. Ulrich Józsefnek, Ulrich Balázsnak és Merlinnek köszönhetően vált kézzelfogható valósággá számomra. Ezt követően vetettem bele magamat kissé ennek a szakirodalmába, de nem nevezném magam a terület szakértőjének. Szívből javaslom hogy a terület alkalmasságáról előzetesen bizonyosodj meg, egy a szarvasgomba termesztés terén megfelelő tapasztalattal rendelkező külső szakember közreműködésével!
Ha szívesen látnál ilyen erdőt ajánlom figyelmedbe a http://www.szarvasgomba-termesztes.hu/  honlapot.
Alapvetően több féle technika létezik a szarvasgombás erdők telepítésére, jelenleg pályázati forrás a mikorrizált, konténeres csemeték ültetésére áll rendelkezésre.
Költséghatékonyabb, számomra talán kicsit természetközelibbnek tűnő, magyar szabadalommal védett technológia a spóraszuszpenzióval kezelt makk ültetése. Tudományos eredmények is bizonyítják, hogy hatékony, gombaflóra tekintetében változatosabb erdők létrehozására alkalmas módszerről beszélünk.
Hogyan megy a telepítés kivitelezése?
A jóváhagyott terv alapján, lehetőleg ősszel, esetleg tavasszal kezdődik a munka. Először is beszerezzük az azonosított származású - tehát származási bizonylattal rendelkező - szaporítóanyagot, ha még nem rendelkezel vele. Közben párhuzamosan megkezdjül a terület- illetve talajelőkészítést. Megépítjük a kerítést, ezt követően kezdődik a makkvetés illetve az ültetés.
Az ültetés végeztével bejelentjük az erdősítés megvalósulását az erdészeti hatóság felé,ahol nyilvántartásba veszik az erdőt, illetve a földhivatallal egybefoglalt döntésben megtörténik azt erdőterület művelési ágának bejegyzése.
Az immáron erdő művelési ágú területre elkészítjük az erdőgazdálkodói nyilvántartásba vételi kérelem dokumentumait, mely alapján az erdőfelügyelet a gazdélkodót nyilvántartásba veszi.

Milyen költségekkel jár az erdőtelepítés, mikor jelentkeznek ezek a költségek?

Az erdőtelepítés során jelentkező legfőbb költségek az erdőtelepítési kiviteli terv, terület- és talajelőkészítés, a kerítés építés, a szaporítóanyag, az ültetés alamint az ápolások, pótlások és szakirányítás, pályázatkezelés költségei.
Összegeszerű költséget direkt nem írok, mivel az nagyben függ a terület elhelyezkedésétől, domborzattól, talajadottságoktól és a tervezett erdő célállományától, fafajösszetételétől, valamint az egyes évek makktermésétől, a facsemeték előállítási költségeitől. Inkább a várható költségeket általánosságban veszem számba.

Általánosságban elmondható, hogy a makkvetéses erdőtelepítéstelepítés alacsonyabb fajlagos költséggel és biztosabb eredéssel jár, minta csemetével történő telepítés.

Az erdőtelepítés tervezésének költségét leginkább meghatásrozó tételek a telepítendő erdőterület kiterjedése és termőhelyi mozaikossága. Minél több termőhelytípus-változat fordul elő értelem szerűen annál több mintára és munkára van szükség a termőhelyfeltárási szakvélemény ösaszeállítása során.

A költségek legjelentősebb része az erdősítés első kivitelének évében jelentkezik:

A talaj-és területelőkészítésre legjobb, ha a környékbeli mezőgazdálkodók körében érdeklődünk az árakról,a telepítési technológiában foglalt talajelőkészítési munkákra vonatkozóan.
A költségek legjelentősebb része a szaporítóanyag és ültetés, makkvetés költsége. Ezek azok a költségek, amiken nem érdemes spórolni, egy jó minőségű első kivitel kis szerencsével szükségtelenné teszi a további évek pótlásait.


Az első vegetációs időszakban kulcsfontosságú az erdőtelepítésErdőtelepítés ápolása ápolása, tartsuk szem előtt, hogy inkább többször, gyakoribb visszatéréssel dolgozzunk, a fajlagos költség sokkal alacsonyabb, mintha megvárnánk a gyomok elharapózását, és csak kínkeserves - ebből adódóan drága - és gyengébb eredménnyel és jóval több járulékos kárral járó munkával szembesülnénk.





A pótlásra javasolni szoktam, hogy az első kivitel ültetési és szapórítóanyag költségének kb. 30%-40%-át tegye félre a gazdálkodó. Ne legyen rá szükség de ha mégis, ne érjen váratlanul a kiadás.


Mennyi idő múlva számíthatok bevételre?

Pályázati forrásból történő erdősítésnél látszólag az első kivitel kifizetésénel. Nyilván a támogatási összeg úgy van megállapítva, hogy a költségek fedezetén túl némi ösztönző ereje is legyen az erdősítési kedv megalapozásához. Önerős erdőtelepítést a csereerdősítések és szabadrendelkezésű erdők kivételével igen*igen ritkán tervezünk.

Ne felejts el azonban, hogy:
  •  a pályázat utófinanszírotott, tehát az első kivitel maradéktalan megvalósítását követően adhatsz be kifizetési kérelmet
  • a támogatói okirat euroban állapítja meg a támogatások összegét
  • a kifizetési kérelem benyújtásának évében, január elsején érvényes forint/euro árfolyammal fizetik a támogatást, forintban, jellemzően a kifizetési kérelmetkövető év tavaszán-nyarán
  • az első 2 évben minden esetben, a 3. vegetációs időszaktól az 50%-ot el nem érő mennyiségi károk pótlását minden esetben Neked kell finanszíroznod. Itt utalnék vissza a pótlásokra javasolt 30%-40% félretételére.
  • amennyiben jovedelempótló támogatásra jogosult vagy, a mezőgazdaságból erdősítés miatt kieső jövedelmedet a támogatási időszakra finanszírozzák.
Az első fahasználati jellegű munka a felcseperedett fiatalos tisztítása. Várhatóan a faállomány 8-15 éves kora között kerül sor, jellemzően kevés, kisértékű faanyag kerül ki az állományból, mivel célja a fafajok elegyarányának szabályozása, a kedvezőtlen alakulású, növekedésükben elmaradó faegyedek eltávolítása elvégzése. Erdőnevelési célja meghatározó. Saját célra akár fel is használható a kitermelt faanyag egy része, vagy kedvező esetben anyagáért elvégzi valaki, a pénzügyi eredménye azonban jellemzően még negatív. A fiatal erdők állománynevelését ösztönző pályázatok ezt hivatottak ellensúlyozni. Összegük jellemzően a munkadíj 50%-ában van normatívan meghatározva, faállománytól függően.
Jellemzően 18-35 éves kora körül éri el a rudas állomány az első törzskiválasztó gyérítés esedékességét. Ekkor már - a tüzifapiaci viszonyoktól függően - némi bevétellel is számolhatunk.
25-50 éves kortól érkezik el a növedékfokozó gyérítések időszaka.Innentől fa fahasználatok pénzügyi eredménye egyértelműen pozitív.


Megéri erdőt telepíteni?

Gyenge, genge közepes adottságú mezőgazdasági területeken hosszútávan pénzügyileg és ökológiailag is kedvezőbb az erdő, mint fenntartott növényállomány.
Konkrét termőhelyre és faállománytípusra az erdőérték-számítás módszereivel összevethetőek a hozamok a mezőgazdasági művelés hozamaival, bár megjegyzendő, hogy a teljes vágásforduló időtávlatában mind a faanyag, mind a mezőgazdasági termények piaci viszonyai nehezen megjósolhatóak.
Kedvező adottságú mezőgazdasági területek hozama a vágási ciklus első felében mindenképpen magasabb és egyenletesebben jelentkezik, mint ugyanezen területek erdővel hasznosítása.

Ökológiailag erdőtelepítéssel - még ha esetenként nagyon egyszerűt is, de - életközösséget, élőhelyet hozunk létre, ami számos élőlénynek otthont jelent. Nem elhanyagolható az erdősítés szénmegkötő képessége sem , hiszen az első vágásforduló alatt egyértelműen szénmegkötés történik. Ipari fa előállításával ez a szénmennyiség pl épületfa, bútorfa formájában hosszú távon, akár 50-100 éves viszonylatban kikerül a szénkörforgásból.
Szintén jelentős az erdő talajának bolygatatlansága, ami hosszú távon lehetőséget biztosít a talajfejlődésnek, humuszosodásnak, mely további  hosszútávú szénmegkötést jelent.
















  Impresszum:

Tartalom és arculat: Sölét-Ormos Eszter

Minden jog fenntartva!
Kérlek ne másold a tartalmat. Ha  tetszik, megosztanád, előzetes egyeztetést követően, írásobeli engedélyemmel és  a forrás megjelölésével szívesen veszem.
MEGAPORT Linkgyűjtemények